Projekt w liczbach
- Data powstania: 2018 r.
- Pow. obszaru: 1,8 ha
Koncepcja zagospodarowania obszaru Placu Fabrycznego w Bielsku-Białej
Koncepcja urbanistyczno - architektoniczna zagospodarowania obszaru "Plac Fabryczny" w Bielsku-Białej uzyskała III nagrodę w konkursie architektonicznym organizowanym przez SARP Bielsko-Biała.
Obszar objęty działaniami projektowymi znajduję się w bardzo wartościowym miejscu w skali miasta Bielska-Białej - strefie historycznej granicy pomiędzy kiedyś niezależnymi miastami. Na uwagę zasługuje bliskie sąsiedztwo ważnych obiektów i charakterystycznych przestrzeni miasta takich jak Rynek w Bielsku, Zamek Książąt Sułkowskich, Plac Chrobrego, Teatr Polski, trakt ulicy 11 Listopada i Ratusz Miejski.
Projekt należy rozpatrywać w co najmniej dwóch skalach – miasta i kwartału. W szerszym ujęciu zamierzeniem projektowym było stworzenie przestrzeni dzięki której sekwencja istniejących wnętrz urbanistycznych, począwszy od placu Katedralnego, przez Rynek i Plac Chrobrego zostanie rozszerzona o swoisty ogród miejski, w którym znajdować się będzie adaptowana do funkcji gastronomicznej, usługowej, handlowej i edukacyjnej historyczna zabudowa fabryczna.
W konsekwencji tych działań obszar Placu Fabrycznego od wschodu stanie się naturalnym przedłużeniem Parku Ratuszowego a poprzez wprowadzenie proponowanych, dodatkowych kładek na rzece Biała, płynnie połączy wspomniane przestrzenie z Placem Ratuszowym. W odróżnieniu od biegnącego równolegle traktu ulicy 11 Listopada projektowana sekwencja wnętrz ma się cechować różnorodnością i od samego początku ma być dedykowana człowiekowi, gdyż to on jest najważniejszym odbiorcą przestrzeni objętej działaniami projektowymi.
Zespół autorski:
dr inż. arch. Katarzyna Jucha
dr inż. arch. Michał Jania
dr inż. arch. Filip Łękawski
Współpraca:
mgr inż. arch. Kamil Wysakowski
inż. arch. Piotr Dziewierz
Projekt powstał w ramach działalności biura KJ Architekci s.c.