Projekt w liczbach
- Data powstania: 2022 r.
- Pow. obszaru: 30,22 ha
- Pow. zabudowy: 56326 m²
- Ilość parkingów: 1945 szt.
Centrum Przesiadkowe w Bielsku-Białej
Koncepcja urbanistyczno - architektoniczna Centrum Przesiadkowego w Bielsku-Białej została nagrodzona wyróżnieniem honorowym w konkursie architektonicznym organizowanym przez SARP Bielsko-Biała.
Głównym celem prezentowanej koncepcji jest wykreowanie spójnej, nowoczesnej, atrakcyjnej wizji miejsca dedykowanego człowiekowi. Dworzec kolejowy lub autobusowy jest niejednokrotnie dla podróżnych przestrzenią pierwszego wrażenia, podczas którego, często podświadomie, następuje wykreowanie wielu fundamentalnych opinii. Taka wizytówka jest tym bardziej istotna gdy miasto i sąsiadujące kurorty rozpoznawalne są na tle kraju jako ciekawe, całoroczne destynacje turystyczne.
Bielsko-Biała stanowiące bramę Beskidów zasługuje na inwestycję, która w swojej idei, nawiązując w sposób bezpośredni do form bliskich naturze ~ drzew czy zalesionych pagórków oraz wpisując się w strategię identyfikacji wizualnej miasta, umożliwi zastosowanie rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych, stając się tym samym nową ikoną i wzorem do naśladowania dla innych.
Projektowana przestrzeń, na wschód od dworca, ma za zadanie poprzez rewitalizowany poprzemysłowy fragment przedmieścia, zapewnić możliwość wykreowania nowej struktury o charakterze pieszej, usługowej, tętniącej życiem ulicy miejskiej stanowiącej zarówno komfortowe przejście w stronę ulicy 11 listopada i centrum Bielska-Białej, jak i atrakcyjną destynację samą w sobie.
Zaproponowane rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne uwzględniają potrzeby miasta, oczekiwania okolicznych mieszkańców, jak i użytkowników czasowych oraz podróżnych. Wprowadzenie spójnej stylistyki projektowanego węzła przesiadkowego oraz wypracowanie właściwej skali urbanistycznej, w której najważniejszy jest człowiek, pozwoliło nadać niepowtarzalny charakter przestrzeni, która stanie się motorem napędowym dla rozwoju tego fragmentu miasta.
Zespół autorski:
dr inż. arch. Katarzyna Jucha
dr inż. arch. Michał Jania
dr inż. arch. Filip Łękawski
mgr inż. arch. Sebastian Kulik | A-SK
Projekt powstał w ramach działalności biura KJ Architekci s.c.