Projekt w liczbach
- Data powstania: 2016 r.
- Pow. użytkowa: 950 m²
Koncepcja rozbudowy Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie
Projekt koncepcji architektonicznej rozbudowy Galerii "Bunkier Sztuki" w Krakowie został nagrodzony Wyróżnieniem Honorowym w międzynarodowym konkursie architektonicznym.
Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa Bunkra redefiniuje formę obiektu. Zarówno ideowo, jak i formalnie kontynuuje modernistyczną myśl Krystyny Tołoczko-Różyskiej, jednocześnie znacząco wpływając na jego formę. Podstawowa „czysta forma” Bunkra zostaje zwieńczona „szkłem i światłem” czyli materią XXI wieku, świadomie pozostawiając ślad dzisiejszych czasów w obiekcie z lat 60-tych XX wieku.
Projekt na nowo definiuje dotychczasową relacje obiekt-miejsce. Teraz Bunkier Sztuki nie tylko znajduje się na Plantach przy placu Szczepańskim vis a vis Pałacu Sztuk Pięknych, ale staje się budynkiem, poprzez który możemy zwiedzić i poczuć genius loci tego fragmentu Krakowa. Nowa architektura Bunkra Sztuki, świadomie kieruje ruchem zwiedzającego, oferując mu nie tylko nowoczesne przestrzenie wystaw, ale także przestrzenie do podziwiania Plant i jego najbliższego otoczenia z różnych perspektyw:
◦ widok z kawiarni-pawilonu, na poziomie promenady Plant, na park i przebudowany obiekt Bunkra. Nadbudowa z pół-przeziernego, mlecznego szkła ma stanowić tło za dnia dla „starej” części Bunkra, a przyciągać uwagę nocą, stając się iluminacyjną bryłą,
◦widok z wewnętrznego korytarza zlokalizowanego wzdłuż istniejącego pasa okien na pierwszym piętrze będącego jednocześnie przejściem do kolejnych sal ekspozycyjnych,
◦ perspektywa na promenadę Plant z przedpola nadwieszonej sali ekspozycyjnej,
◦ widok z wykusza na elewacji wschodniej zaprojektowany w osi portalu wejściowego Pałacu Sztuk Pięknych,
◦ widok z tarasu widokowego (poziom trzeciego piętra) z wysokości 15 metrów.
Zespół autorski:
dr inż. arch. Katarzyna Jucha
mgr inż. arch. Marietta Łękawska
dr inż. arch. Filip Łękawski
dr inż. arch. Michał Jania
mgr inż. arch. Dominik Kula
Współpraca:
mgr Karolina Potębska
Projekt powstał w ramach działalności biura KJ Architekci s.c.